WIĄZANIA SNOWBOARDOWE 

Wybierając wiązania snowboardowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Po pierwsze - powinieneś dobrać wiązania zbliżone twardością do flexu deski. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane poszczególne elementy (podstawa, piętka czy pompki).

Rozmiar - staramy się dopasować wiązanie do buta snowboardowego tak, aby jak najbardziej do niego przylegało. Wiązania zawsze wystepują w kilku rozmiarach, a każdy z rozmiarów posiada pewien zakres pasujących do niego butów.

BUDOWA WIĄZAŃ
  • Podstawa - główny element wiązania, bezpośrednio stykający się z deską. Do niego przymocowane są pozostałe elementy. Materiały stosowane do produkcji wiązań snowboardowych to głównie kompozyty, ale również aluminium, tytan czy karbon. Naturalnie najmocniejsze są wiązania wykonane z aluminium i tytanu, jednakże wiązania kompozytowe również są bardzo wytrzymałe (Burton i Union dają na swoje wiązania nawet dożywotnią gwarancję!).
  • Łyżka (highback) - to element w tylnej części wiązania. Odpowiada za przenoszenie sił bezpośrednio na tylną krawędź deski, trzymanie boczne buta. Łyżka w wiązaniu snowboardowym umożliwia także regulację pochylenia kąta w stosunku do podstawy. Łyżka wyściełana jest zazwyczaj miękkim materiałem absorbującym drgania.
  • Piętka - element montowany za pomocą śrub do podstawy wiązania. Umożliwia regulację wielkości wiązania, w przypadku gdy podstawa jest dwuelementowa. Podobnie jak przy podstawie, materiały wykorzystywane do produkcji piętki to głównie aluminium i kompozyt.
  • Strapy - są to paski dzięki którym but jest trzymany w wiązaniu. W większości wiązań wsytępują dwa strapy - górny i dolny. Każdy ze strapów składa się z dwóch rodzajów pasków:
    - miękkiego wyposażonego wyściełanego od spodu miękkim materiałem (poduszką) dzięki której wiązania lepiej dopasowuje się do kształtu buta. Możemy spotakć różne mateiały zastosowane w strapach jak skóra, pianka EVA lub materiały żelowe. Zakończony jest pompką.
    - ząbkowanego kompatybilnego z pompką, dzięki niemu możemy precyzyjnie zapiąć wiązanie.
  • Pompki - mechanizm dociągowy kompatybilny z ząbkowanym paskiem, to dzięki niej jest możliwe odpowiednie zapięcie strapa lub odpięcie. Pompki wsytępują kompozytowe - z reguły w tańszych modelach wiązań, oraz aluminiowe, wytrzymalsze, ale i cięższe, szybciej niż kompozytowe niszczą paski.
  • Pady - podkładki amortyzujące na całej powierzchni podstawy, coraz rzadziej tylko pod piętą i palcami, wykonane najczęściej z pianki EVA. Pianka ta absorbuje drgania podczas jazdy, amrtyzuje podczas lądowań po skoku co zmniejsza przeciążenia stawów pozwla na lepsze dopasowanie i trzymanie buta.
    Niektóre firmy produkują pady dzięki którym stopy nachylone są pod kątem do wewnątrz, jest tak zwany canting, odciąża to kostki i kolana gdyż są one w naturalnej pozycji.
  • Pedał gazu -  występuje w przedniej części pada, w wyższych modelach wiązań także w tylnej. Często jest to wysuwany element. Dzięki niemu reakcja snowboardzisrty jest szybciej i precyzyjniej przenoszona na deskę. Pomaga również gdy mamy większy rozmiar stopy - ogranicza haczenie butami o śnieg w skecie.